Šariš ľuďom 2018

V rámci grantového programu bolo po prvýkrát spustené verejné hlasovanie o špeciálnu prémiu tisíc eur a celkovú sumu 16 000 eur si rozdelila sedmička z celkovo 19 prihlásených projektov. Finančnú prémiu získal projekt Historické klenoty mesta Prešov, vďaka ktorému vznikla grafitti galéria v centre mesta.

Víťazné projekty:

Prebudenie spiaceho leva

VIDIEK, n.o.

Plastika leva bola v Giraltovciach (okr. Svidník) odhalená už v roku 1918 na počesť rakúsko – uhorských vojakov a bojov počas 1. svetovej vojny. Cieľom projektu „Prebudenie spiaceho leva“ bolo preložiť pôvodný nápis z maďarčiny do slovenčiny a osvetliť sochu. V centre pribudli drevené lavičky, smerovacie tabule a informačná tabuľa.

Obnova erbovej sály v kaštieli vo Finticiach

OZ Fincičanki

Súčasťou Dessewffyovského kaštieľa vo Finticiach (okr. Prešov) je rytierska alebo erbová sála, kde sa na klenbách zachovali pôvodné fresky s erbami členov rodiny. V minulosti boli v sále uchovávané rodinné klenoty či trofeje, no dnes je táto miestnosť v zlom stave. Cieľom projektu bola rekonštrukcia fresiek, kompletná obnova erbovej sály, jej sprístupnenie verejnosti a vytvorenie reprezentatívnej miestnosti nielen pre obec, ale aj jej obyvateľov a turistov.

Prístrešok na Soľnohrade

OZ Rákociho cesta

Soľnohrad alebo Zbojnícky hrad pri Rusovskej Novej Vsi (okr. Prešov) sa stále revitalizuje a chýbal mu prístrešok, ktorý by slúžil nielen návštevníkom hradu, ale aj dobrovoľníkom, ktorí ho rekonštruujú a poslúžil by aj na kultúrne podujatia. Išlo o jednoduchú drevenú kolovú konštrukciu so sedlovou strechou, ktorá zvýraznila jednouchý štýl hradov. Súčasťou je aj stojan pre cyklistov.

Historické klenoty Mesta Prešov

OZ J.D. – Galéria J.L.

Zámerom projektu „Historické klenoty mesta Prešov“ bolo zorganizovať 1. ročník prešovského festivalu street artu. Grafitti umelci na starý múr zobrazili turisticky najviac navštevované časti mesta. Originálne pomaľovaná stena vytvorila unikátnu exteriérovú galériu, príťažlivú nielen pre Prešovčanov, ale aj turistov.

Obnova bašty č. 6 – Alžbetka

OZ Hradba Šariš

Hrad Šariš (Veľký Šariš, okr. Prešov) bol aj po 8 rokoch rekonštrukcie stále v nevyhovujúcom stave. Cieľom projektu bolo konzervovať múry Bašty č. 6, ktorá má názov Alžbetka a vybudovať podlahy na jej jednotlivých poschodiach.

Výstavba oddychovej zóny a revitalizácia studničiek v Čergovskom pohorí

OZ CTK Čergov 25

Cieľom projektu bola výstavba oddychovej zóny a revitalizácia studničiek v Čergovskom pohorí pri Sabinove. Na trase Olejníkov – horská chata Čergov, ktorá patrí k populárnym turistickým cestám, sa obnovili dve studničky a osadili drevené nadstavby, lavičky a stoly. Rovnako nový „retro“ šat dostala aj bývalá schátraná zastávka ČSAD, kde na stenách visia historické fotografie.

Rendezvous na Mliečnej ceste

Teleskop, n.f.

Hlavným zámerom projektu „Rendezvous na Mliečnej ceste“ bolo vytvorenie bezpečnej, takmer 2,5 km dlhej cyklotrasy, ktorá by spájala Astronomické observatórium a planetárium na Kolonickom sedle (okr. Snina) s obcou Ladomírov. Súčasťou cyklochodníka bolo aj vytvorenie odpočinkovej zóny. Tá pozostáva z lavičiek, stola, ohniska, stojanov na bicykle a informačnej tabule.