Sládkovia z Plzeňského Prazdroja a Pivovaru Matuška uvarili spoločne k 100. výročiu prvej republiky špeciálny ležiak „Prvý“

29. 10. 2018
sladkovia-z-plzenskeho-prazdroja-a-pivovaru-matuska-uvarili-spolocne-k-100-vyrociu-prvej-republiky-specialny-leziak-prvy

Plzeňský Prazdroj a Pivovar Matuška pripravili k 100.výročiu založenia Československej republiky špeciálny ležiak, ktorý nesie názov „Prvý“. Vznikol z iniciatívy sládkov oboch pivovarov a k jeho výrobe boli okrem českého chmeľu použité aj dve chmeľové odrody vyšľachtené v USA. Obidva pivovary tak symbolicky ďakujú Spojeným štátom americkým, ktoré pred sto rokmi významne pomohli k vzniku demokratického štátu Čechov a Slovákov.


Celý projekt je ojedinelý aj tým, že úzka spolupráca medzi veľkým a malým pivovarom pri výrobe piva je u nás niečím výnimočným. „K tejto spolupráci nás inšpirovala odvaha a nadšenie ľudí pred vyhlásením nezávislosti nášho štátu, kedy sa nebáli ísť do niečoho nového. Aj my sme sa pustili do niečoho, čo je na našom trhu jedinečné a nové, spojili sme sily, vymysleli receptúru a pripravili ležiak „Prvý“ k ucteniu výročia našej prvej republiky,“ hovorí Martin Matuška, majiteľ a sládok rovnomenného pivovaru z Broum.

Obidva pivovary, Prazdroj aj Matušku, spája maximálny dôraz na kvalitu surovín, skladovanie a čapovanie piva. Ich spolupráca je logická aj preto, že zakladateľ broumského minipivovaru Martin Matuška sa vyučil za sladovníka v Plzni a spája ich mnohoročné priateľstvo s plzenskými sladovníkmi. „Celý nápad vznikol na našom spoločnom stretnutí na jar tohto roku. Matuška vyrába pivá amerického typu, my svetoznáme české ležiaky. Povedali sme si, že k oslavám vzniku republiky uvaríme pivo, ktoré spojí oba naše prístupy,“ uvádza Václav Berka, emeritný vrchný sládok Plzeňského Prazdroja. Receptúru potom vytvorila štvorica sládkov – z Prazdroja to bola s Václavom Berkom Lenka Straková, Martina Matušku doplnil jeho syn Adam Matuška.


Pre verejnosť bude čapovaný „Prvý“ dostupný počas celého novembra aj na Slovensku vo vybraných podnikoch zapojených do Voľby sládkov. Vizuál k ležiaku, ktorý vychádza z neuskutočnených návrhov na československú vlajku, vytvorilo Studio Najbrt.


O pive „Prvý“

„Prvý“ je pivo chmelené žateckým poloranným červeniakom a americkými chmeľmi Citra a Cascade. Patrí do kategórie India Pale Lager. Má zlatú farbu a bielu krémovú penu. Vo vôni je jasne prítomná chmeľová aróma s prevažne ovocným citrusovým charakterom príjemne doplnená kvetinovými tónmi. V chuti zaujme vyvážená sladkosť a plnosť nasledovaná výrazným nástupom horkosti.


Viac o programe Voľba sládkov, v ktorej môžete ochutnávať špeciálne pivá na vybraných prevádzkach sa dozviete TU.