Prieskum Prazdroja: Až 35 % Sloveniek si myslí, že občasná konzumácia alkoholu nemôže zásadne ohroziť zdravie plodu

08. 09. 2021
prieskum-prazdroja-az-35-sloveniek-si-mysli-ze-obcasna-konzumacia-alkoholu-nemoze-zasadne-ohrozit-zdravie-plodu

Bratislava, 8. september 2021 – Alkohol k tehotným nepatrí. Ak sa mu budúca matka nevyhne, môže  to spôsobiť následky, ktoré dieťa bude riešiť celý život. Prieskum, ktorý robil Prazdroj medzi Slovenkami, ukázal, že len asi 46 % žien definitívne súhlasí s tým, že žena v tehotenstve by nemala piť vôbec žiadny alkohol. Zajtra, 9. septembra, je Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme, ktorý súvisí práve s pitím alkoholu v tehotenstve. Táto diagnóza je na Slovensku ešte stále pomerne málo známa.

Keďže prevencia ide v ruka v ruke s informovanosťou, stále len málo žien vie, že pitie počas tehotenstva môže zásadne ovplyvniť zdravie dieťaťa. Prieskum, ktorý realizovala  agentúra ppm factum research[1] pre Plzeňský Prazdroj Slovensko, však ukázal, že len asi 46 % žien definitívne súhlasí s tým, že žena v tehotenstve by nemala piť vôbec žiadny alkohol, pretože aj veľmi malé množstvo môže negatívne ovplyvniť zdravie plodu. Až 83 % Sloveniek však nikdy nepočulo o diagnóze fetálneho alkoholového syndrómu (FAS), a to napriek tomu, že riziko ohrozenia dieťaťa je podľa odborníkov vysoké. Z dát tiež vyplýva, že len 10,9 % žien vie, čo je FAS - upozornil ich lekár, dozvedeli sa o tom z médií, od okolia alebo s témou prišli do kontaktu inak. „Osvete v problematike pitia alkoholu tehotnými dávame jasnú prioritu. Stále je tam priestor, takmer 35 % Sloveniek si totiž myslí, že občasná konzumácia alkoholu nemôže ovplyvniť zdravie plodu,“ približuje Marie Kalná, špecialistka pre zodpovedný prístup k alkoholu z Plzeňského Prazdroja Slovensko. Spoločnosť sa pritom tejto téme venuje dlhodobo. „Alkoholová zodpovednosť má v našej stratégii zásadné miesto. Už viac ako 6 rokov napríklad informujeme na obaloch našich pivných značiek, že alkohol nie je vhodný pre tehotné ženy a zároveň sa snažíme o pravidelnú osvetu v tejto oblasti. Spolupracujeme s viacerými odborníkmi a partnerskými organizáciami. Budúce mamičky môžu o tejto téme zistiť viac aj na našej stránke promileinfo.sk,“ dodáva Marie Kalná.

Podľa odborníkov sa FAS vyskytuje u detí, ktorých matky si počas tehotenstva úplne neodopreli alkohol. Ide o telesné a mentálne vývinové zmeny plodu, ktoré vznikajú následkom konzumácie alkoholických nápojov v tehotenstve. Dáta, ktoré zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) za rok 2019, ukazujú, že budúce mamičky na Slovensku sa alkoholu nevyhýbajú úplne. Z celkového počtu viac ako 56-tisíc pôrodov 205 rodičiek užívalo alkohol počas tehotenstva. Z 205 zistených prípadov bolo najviac takýchto rodičiek vo veku 18 - 19 rokov a 20 - 24 rokov. Naopak, najmenej prípadov bolo zistených vo veku 30 – 34 rokov a 25 – 29 rokov. „Práve matka a jej životný štýl počas deviatich mesiacov tehotenstva môžu negatívne ovplyvniť vývin dieťaťa a následky môžu byť celoživotné. Mozog bábätka sa vyvíja po celý čas tehotenstva, je teda dôležité uvedomiť si, že alkohol vie v ktorejkoľvek chvíli zasiahnuť do jeho vývoja. Konzumácia alkoholu v čase gravidity sa dokonca môže odraziť aj na tvári dieťatka. Veľkú zodpovednosť nesie v tomto období práve matka, ktorá môže predchádzať prejavom, ako je FAS, a to tak, že nebude pred ani počas tehotenstva požívať alkohol,“ vysvetľuje Zuzana Tomanová, pedagogička a terapeutka z bratislavského Centra terapie a diagnostiky Fascinujúce deti a dodáva, že ak berieme do úvahy odhady zo západnej Európy a USA, medzi školopovinnými deťmi majú poruchy fetálneho alkoholového spektra ( FASD) 2 % – 5 % z nich.


[1] Prieskum realizovala agentúra ppm factum research v období 8. - 15.7.2021 na Slovensku na vzorke 600 respondentov (z toho bolo 316 žien).