Prazdroj opäť zachraňuje gastro: Po 4-miliónovej injekcii z prvej vlny investuje do ďalšej pomoci pre podniky

16. 10. 2020
prazdroj-opat-zachranuje-gastro-po-4-milionovej-injekcii-z-prvej-vlny-investuje-do-dalsej-pomoci-pre-podniky

Bratislava 16. október 2020 „Slovenské gastro prežíva najťažší rok vo svojej novodobej histórii. Prvá vlna koronakrízy, ktorá všetkých prekvapila svojim rozsahom, zmietla so sebou takmer stovku našich partnerov. Mnohé ďalšie prevádzky z nej vyšli významne oslabené a aktuálne už čelia druhej vlne, počas ktorej bude pre ne situácia opäť mimoriadne dramatická. V Prazdroji sme okamžite znova aktivovali balík záchranných opatrení, v rámci ktorého sme opätovne ukončili aktívne vymáhanie pohľadávok, zrušili sme minimálnu veľkosť objednávky, tiež sme pristúpili k okamžitému preplácaniu všetkých dobropisov. Podnikom rovnako dodávame odnosky či poháre na čapované pivo, ale ponúkneme aj stany, aby mohli rozšíriť svoje terasy, od ktorých aktuálne závisí ich existencia. Dodali sme im aj manuály, ako správne zakonzervovať výčapné zariadenie a pomáhame tiež dodržiavať hygienické pravidlá. Všetky tieto kroky si vyžiadajú nemalé investície, no robíme maximum, aby sme boli pre našich zákazníkov opäť podporou.

Počas augusta, keď bola situácia pomerne stabilizovaná a s priaznivou prognózou, sme medzi našimi zákazníkmi uskutočnili prieskum. Už vtedy ukázal, že až 44 % z nich ďalšiu krízu ustojí iba s pomocou vládnej podpory alebo úverov od bánk, 3 % už v tom čase predpokladali, že to aj napriek zlepšenej situácii nezvládnu. Mnohé podniky pre svoju záchranu išli až na hranu svojich finančných možností. Až pätina z nich siahla na dno úspor a s cieľom prilákať nových zákazníkov a zabezpečiť im čo najväčší komfort a bezpečnosť investovala do úpravy interiéru. Ten aktuálne nemôžu využívať, čo ešte viac prehĺbilo ich zlú situáciu. Ďalších 13 % upravilo exteriér a až 10% vystavalo nové terasy. Tie ako záchranné lano využilo až 89 % podnikov.

Vzhľadom na momentálny stav očakávame, že počet podnikov, ktoré druhá vlna pandémie položí, bude oveľa vyšší. Stále však platí, že Plzeňský Prazdroj Slovensko bude svojim obchodným partnerom nablízku a aj v tejto neľahkej situácii im budeme pomáhať tak, ako sme to robili už na začiatku, kedy sme do boja s koronakrízou investovali celkovo 4 milióny eur,“ hodnotí Branislav Kubiš, obchodný riaditeľ pre prevádzky a reštaurácie, Plzeňský Prazdroj Slovensko.