- Všetko
- Spoločnosť
- Pilsner Urquell
- Šariš
- Velkopopovický Kozel
- Gambrinus
- Radegast
- Birell
- Udržateľnosť a zodpovednosť
- Obchodné výsledky
Pivovar Šariš podporil v grantovom programe 12 projektov sumou 20-tisíc eur. Pokračuje tak v rozvoji miestnych komunít a regiónu, v ktorom je doma
28. 11. 2024Veľký Šariš, 28. november 2024 – Pivovar Šariš každoročne podporuje na východe Slovenska zmysluplné projekty a iniciatívy miestnych organizácií prostredníctvom Fondu Plzeňského Prazdroja. Zveľadenie priestorov na spoločné trávenie času miestnych komunít, školenia koordinátorov dobrovoľníkov, pomoc ľuďom s autizmom, zachovávanie ľudových tradícií alebo obnova historickej studne. To je len časť z 12 projektov, ktoré si tento rok rozdelili sumu 20 000 eur.
„Pivovar Šariš už vyše dvadsať rokov pomáha rozvíjať región, v ktorom je doma. Aj v tomto roku pokračujeme vo svojom grantovom programe a rozhodli sme sa podať pomocnú ruku iniciatívam s pridanou hodnotou, ktoré región posunú opäť o krok vpred. Ich cieľom je zlepšenie kvality života miestnych komunít, podpora spolupatričnosti, zachovanie tradícií i ochrana životného prostredia. Ide o veľmi dôležité ciele, ku ktorým vzhliada aj náš pivovar ako zodpovedný zamestnávateľ a dobrý sused,“ hovorí Petr Kwaczek, manažér Pivovaru Šariš.
Komunitná nadácia Veľký Šariš, neziskové organizácie CSS Radosť, Diakonický domov Elim ako aj organizácia Misia úsmev a nádej plánujú vďaka podpore z Fondu Plzeňského Prazdroja vytvoriť či zveľadiť priestory, v ktorých sa môžu stretávať ľudia z miestnych komunít. Organizácie sa tak chcú spolupodieľať na podpore komunitných aktivít a prispievať k spoločenskému životu.
Sociálne kontakty a začlenenie je dôležité aj pre ľudí s poruchami autistického spektra. OZ Modrá vlna chce podporiť svojich klientov i pomocou art terapie na stretnutiach, ktoré budú otvorené aj pre širšiu verejnosť, čo bude mať pozitívny vplyv na všetkých zúčastnených.
Pozitívne až liečivé účinky môže mať na nás aj naša príroda. Jej prínos a dôležitosť ochrany si uvedomujú v organizácii Poliklinika Sabinov či v združení Za lepšie Slovensko. Tie v rámci svojich projektov vytvoria liečivú komunitnú záhradu a vyčistia naše okolie od odpadkov počas spoločného behu, čím podporia ľudí k zdravému životnému štýlu.
Pri vízii ochrany životného prostredia pre budúce generácie je nevyhnutné nezabúdať ani na zachovávanie našich pamiatok a ľudových zvyklostí. Tomu sa bude v rámci svojich aktivít podporených z Fondu venovať Klub ľudových tradícií, ktorý rozšíri svoj repertoár piesní vďaka zakúpeniu nového hudobného nástroja, ako aj Prešovské kultúrne a spoločenské združenie, ktoré zabezpečí výrobu a opravu krojov pre Folklórny súbor Dúbrava. Snahou združení Za lepšie Župčany a Rozhľadňa Krásna Lúka bude zase zachovať naše kultúrne a náboženské hodnoty pre ďalšie generácie vďaka obnove historickej studne či zhotoveniu krížovej cesty.
Mnohé aj z vyššie uvedených verejnoprospešných aktivít rôzneho druhu by nebolo možné zrealizovať bez pomoci dobrovoľníkov. Práve ich riadením a školením sa zaoberá Prešovské dobrovoľnícke centrum, ktoré vďaka podpore zabezpečí vzdelávanie koordinátorov dobrovoľníkov tak, aby dobrovoľnícke aktivity boli prínosné a príjemné pre obe strany – poskytovateľa aj prijímateľa pomoci.
Všetky podporené aktivity budú organizácie realizovať v bezprostrednej blízkosti Pivovaru Šariš – a to priamo v meste Veľký Šariš, ale aj v Prešove, Starej Ľubovni, Župčanoch, Sabinove a v Krásnej Lúke. Ich realizácia sa očakáva počas najbližších mesiacov.
Aj v roku 2025 budú môcť neziskové organizácie, nadácie a občianske združenia, ktoré pôsobia v okolí Veľkého Šariša, prihlasovať svoje projekty a žiadať o finančnú podporu z Fondu Plzeňského Prazdroja. Prihlášky bude možné podať výhradne prostredníctvom portálu E-grant. O presných podmienkach a termínoch bude Plzeňský Prazdroj Slovensko informovať.