Najlepší horský nosič zvládol 6 400 „horkých“ metrov za úctyhodných 91 minút

25. 10. 2021
najlepsi-horsky-nosic-zvladol-6-400-horkych-metrov-za-uctyhodnych-91-minut

Hrebienok, 25. októbra 2021 – Zbojnícka chata zdolaná! Tradičné preteky nosičov v Tatrách s názvom Radegast Sherpa Rallye 2021 poznajú svojich víťazov. Tohtoročný 37. ročník populárnej nosičskej akcie ovládol horský nosič Branislav Karafa, ktorý dorazil na cieľovú chatu v čase 1,31 hod. Za najlepší výkon si odniesol pivo Radegast na rok zadarmo. Šesťdesiatkilový náklad piva úspešne vyniesla aj tatranská legenda Viktor Beránek.

Tento rok sa na štart 37. ročníka pretekov Radegast Sherpa Rallye 2021 postavilo celkovo 73 horských nosičov. „Každý výkon bol jedinečný a zaslúži si horkú odmenu. Horskí nosiči sú stelesnením nezdolnosti a odhodlanosti, neboja sa výziev a vedia, že horkosť patrí k životu. Rovnako ako patrí k nášmu pivu,“ hovorí Mária Dzureková, manažérka značky Radegast na Slovensku, ktorá je hlavným partnerom tradičnej nosičskej akcie.

Najrýchlejšie vyšliapal na Zbojnícku chatu (1 960 m n. m.) Braňo Karafa, horský nosič z Téryho chaty, ktorý sa s náročnou trasou popasoval v skvelom čase 1,31 hod. Zaslúžene na neho čakalo pivo Radegast na rok zadarmo, o ktoré sa rozdelil so súpermi na 2. a 3. mieste. Medzi ženami bola prvá Aďa Matuliková s časom 1,17 hod. „Nosiči do toho dali všetko, bola vidieť obrovská vôľa výzvu zdolať a nechýbalo ani vzájomné hecovanie, ktoré k tomu neodmysliteľne patrí. Nosičská partia proste drží za každých okolností pri sebe,“ vyzdvihuje súdržnosť slovenských nosičov Miki Knižka, organizátor pretekov a jeden z najznámejších horských vodcov na Slovensku.

Do horského terénu vyrazil aj legendárny nosič Viktor Beránek. Na vrchol dorazil v čase 2,57 hod. „Som rád, že tohtoročné tatranské preteky prilákali aj skutočných velikánov, ktorí sú naozajstnými nositeľmi nosičského remesla,“ hovorí Pavol Barabáš, významný slovenský dokumentarista, cestovateľ, dobrodruh a bývalý nosič na Zbojnícku chatu.

Preteky Radegast Sherpa Rallye 2021, ktoré sa uskutočnili v sobotu 23. októbra, boli dlhé 6 400 metrov s prevýšením 750 metrov. Muži niesli z Hrebienka na vrchol Zbojníckej chaty náklad piva Radegast s hmotnosťou 60 kg, na ženy čakal 20 kg pivný náklad. Každý dospelý súťažiaci dostal za výkon horkú pivnú odmenu.