Šetrenie energiami v Plzeňskom Prazdroji

27. 03. 2020
setrenie-energiami-v-plzenskom-prazdroji

Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou kampaňou zameranou na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien. Je to medzinárodná akcia, ktorú zaviedol Svetový fond na ochranu prírody – WWF (World Wildlife Fund), pričom nie je viazaná na pevný dátum, ale organizuje sa vždy v poslednú marcovú sobotu. Tohtoročná Hodina Zeme sa koná v sobotu 28.3.2020 o 20:30. Do akcie sa zhasnutím svetiel na 60 minút môže zapojiť doslova každý – občania, komunity, sídliská, mestá a obce, rôzne pamiatky a atrakcie. Toto zhasnutie svetiel vytvára symboliku spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.

Ako prispieva k zlepšeniu stavu našej planéty Plzeňský Prazdroj? Medzi mnohými opatreniami, ktoré sú súčasťou  stratégie udržateľnosti spoločnosti, sa nachádza aj znižovanie spotreby energií. O tejto problematike sme sa porozprávali so Stanislavom Hamarom, manažérom rozvoja výroby, ktorý má na starosti investičné projekty a oblasť udržateľného rozvoja v našich pivovaroch.

 

Akými konkrétnymi opatreniami sa naša spoločnosť snaží znižovať spotrebu energií?

Opatrení, ktorými sa snažíme v prevádzkach našej spoločnosti znižovať spotrebu energií je veľké množstvo. V prvom rade, pri nových investíciách vždy zvažujeme energetickú náročnosť a efektívnosť kupovaného zariadenia. Napríklad investujeme do nových energeticky efektívnejších kompresorov na výrobu stláčaného vzduchu alebo do kotlov na zemný plyn s efektívnejším spaľovaním. Ďalej sa venujeme oblasti osvetlenia, pričom v interiéroch aj exteriéroch zavádzame LED osvetlenie s inteligentným riadením zapínania a vypínania pomocou senzorov a časovačov. Rovnako pri riadení veľkých pohonov, ktoré majú veľkú spotrebu používame frekvenčné meniče, ktoré efektívne riadia nábehové krivky. Za zmienku stoja aj zariadenia na rekuperáciu energie ako napríklad ekonomizéry pre plynové kotle, ktoré opätovne využívajú teplo spalín. Zavádzame aj úplné koncepčné zmeny v technológiách ako je chladenie ľadovej vody s vyššou vyparovacou teplotou chladiva. Okrem samotných opatrení na znižovanie spotreby energie kladieme dôraz aj na osvetu medzi zamestnancami. Cieľom je, aby sme si uvedomili, že elimináciou plytvania môžeme nielen výrazne ušetriť náklady ale zároveň pomôcť aj našej planéte.

 

Aký najväčší úspech sme v tejto oblasti doteraz dosiahli? Obrovským úspechom je že aj po viac ako 10 rokoch nášho snaženia stále nachádzame nové a nové príležitosti k optimalizácii a úsporám energií. Faktom je, že nachádzať nové úspory je stále ťažšie, ale aj vďaka získanému know-how sa nám to stále darí. Nedá sa povedať, že niektoré oddelenie je lepšie a niektoré horšie. Je to spoločná práca všetkých a to nielen v rámci pivovaru, ale predovšetkým medzi pivovarmi. Zásadná je podpora zdieľania skúseností a postupov vedúcich k optimalizácii prevádzok.

 

Ktoré prevádzky sú v šetrení energiami najúspešnejšie a prečo?

Je veľmi ťažké vypichnúť jednu konkrétnu prevádzku, pretože naše úspechy sú výsledkom práce všetkých pivovarov a všetkých tímov. Všeobecne môžem ako jeden z významných úspechov spomenúť dosiahnutie úspor tepla o viac ako 30 %, ktoré sa nám podarilo dosiahnuť v priebehu rokov 2010-2019. Lídrom v znižovaní spotreby energie, tepla či emisií je však každý jeden z našich pivovarov nakoľko patríme v tejto oblasti k svetovej špičke a pokroky dosahujeme každoročne v každom z nich.

 

Vedeli by ste nám priblížiť, ako v pivovaroch monitorujeme spotrebu energií a účinnosť opatrení na jej zníženie?

V každom z našich pivovarov sa nachádza množstvo meradiel, ktoré monitorujú všetky oddelenia a významné spotrebiče. Napríklad Plzeňský pivovar má až 500 meradiel spotreby pary, elektriny, vody a zemného plynu. Všetky údaje o spotrebe priebežne revidujeme a pokiaľ by nastala významná odchýlka, tak okamžite hľadáme príčinu problému a riešime ju. Dôležitosť tejto témy potvrdzuje aj fakt, že energetika je súčasťou týždňových porád jednotlivých oddelení, manažérov závodov či technického riaditeľa  a navyše sa každý týždeň koná aj samostatná energetická porada. Účinnosť opatrení teda nevyhodnocujeme iba na konci roka alebo mesiaca, ale monitorujeme je neustále.

 

Budúcnosť predpovedať nedokážeme, no mohli by ste nám prezradiť aspoň plány a ciele spoločnosti v oblasti spotreby energií na najbližšie roky?

Naše plány v oblasti úspory spotreby energií sú naďalej ambiciózne. Cieľom je zníženie spotrieb energií našich pivovarov do roku 2025 o ďalších 5 –10% v závislosti na jednotlivých pivovaroch a zníženie produkcie emisií o 50 %. Tieto záväzky sú tvrdé no momentálne pracujeme na stratégii a projektoch, ktoré nám umožnia ich splniť.

 

Môžeme sa v tejto oblasti inšpirovať nejakými úspešnými opatreniami v pivovaroch skupiny ABEG*?

Našou inšpiráciou rámci skupiny ABEG môžu byť poľské pivovary, ktoré dosahujú veľmi dobré výsledky v energetickej efektívnosti a navyše už dnes využívajú energiu výhradne z obnoviteľných zdrojov.

*Asahi Breweries Europe Group – skupina združujúca 11 pivovarov holdingu Asahi v piatich krajinách v srdci Európy, menovite Česká republika, Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko